utorok 17. novembra 2015

100% Príroda na perách ...  


Milí moji čitatelia. Tentokrát by som sa s vami podelila o môj nový nápad, ktorý samozrejme súvisí zo zdravím. Dlho som rozmýšľala nad tým, prečo sú moje pery, aj napriek tomu, že používam rôzne balzamy a "hojivé zázraky", stále rozpraskané. 

V prvom rade to bolo vodou. Keď je vaše telo dehydrované, preukáže sa to na suchej pokožke a najočividnejšie je to na perách. Začala som teda viac piť, skoro 3 litre denne. Samozrejme, že sa výsledok nedostavil po týždni. Až skoro po mesiaci, sa mi pokožka celkovo zlepšila. 

No a v druhom rade som za začala zaoberať prírodnými balzamami. Lebo čo obsahujú balzamy a rúže z obchodov? ... - parfum, ropné produkty a ja ani neviem, čo všetko ešte. Od prírody to má dosť ďaleko :/ . Vytvorila som si teda vlastný recept.


 


Jeho základom je kvalitný včelí vosk, bio zastudena lisovaný kokosový olej a olivový olej, bambucké maslo, vitamín E. K tomu som zatiaľ vytvorila tri "príchute" a to medík, škoricu a levanduľu..
Moje balzamíky sú ideálne pre pery do súčasného počasia-nepočasia a tiež ako ochrana pred blížiacimi sa mrazmi a snehom. Ochraňujú pred vysušením a rozpraskaním pier, zvláčňujú a dodávajú hebkosť a lesk.A chuť? Cítite len vôňu včielok, medu, škorice, kvetov...




Príroda na perách
so škoricou
(zloženie)
včelí vosk: „základ prírodnej kozmetiky“ je produktom metabolického procesu spracovania medu a peľu  včely medonosnej
kokosový olej: považuje sa za „najzdravší olej na svete“ obsahuje vitamíny A, C, a E, mastné kyseliny, hlavne kyselinu laurovú (jedna zo zložiek materského mlieka), hydratuje a ochraňuje
olivový olej: nazývaný aj „tekuté zlato“ obsahuje vitamíny A, D, E a K, zjemňuje a zvláčňuje
bambucké maslo: vyrába sa zo stromu Maslovníka afrického, obsahuje niekoľko druhov mastných kyselín, tiež vitamíny A a E a fenoly, ktoré majú antioxidačné účinky, má premasťujúce účinky
vitamín E: nazývaný „ochranca“,  ochraňuje pokožku pred voľnými radikálmi (antioxidant), pred ultrafialovým žiarením a starnutím
horský med: tzv. „hojivý zázrak“ obsahuje vitamíny skupiny B, C, D, H, K, E, pôsobí protizápalovo,  antibakteriálne dezinfekčne a zjemňujúco,  lieči ranky
škoricová silica: „vôňa Vianoc“ sa získava destiláciou z kôry viacerých druhov škorice, má výrazné antiseptické  
 








V prípade záujmu mi napíšte správu na môj email: mraposova@gmail.com alebo mi napíšte do komentu pod príspevkom. Cena jedného balzamu je 3,-e. M

pondelok 9. novembra 2015

Rumanček kamilkový, kvietok, ktorý lieči ...





Matricaria chamomilla, alebo rumanček kamilkový/harmanček lekársky/, je kvietok, ktorý sa dá použiť snáď na všetko. Pijeme z neho čaj, varíme si odvary, kloktadlá, sirupy, tinktúry, pripravujeme si z neho obklady, krémy, balzamy... Skrátka, je to taký malý zázrak, veď kto by ho nepoznal a nemal rád :) Chutí vynikajúco.




Na čo pomáha?
No skoro na všetko, no v tomto prípade naozaj neplatí: "čo je na všetko, je na nič". Práve naopak, nech ho použijete akokoľvek, nikdy nič nepokazíte, určite nie zdravie.

Čaj: ako čas sa pije pri chrípke, nádche, angíne. Pomáha uvoľňovať priechodnosť dutín, sťahuje zápal. Pomáha pri bolestiach žalúdka a plynatosti, upokojuje celkovo, takže pomáha aj pri nespavosti, migrénach a nervozite. Pôsobí upokojivo aj proti kŕčom, či už svalovým, alebo žalúdočným. Ženám pomôže pri bolestivej a nepravidelnej, či vynechávajúcej menštruácii. 

Obklad: jeho výhodou je urýchľovanie hojenia a dezinfekčný účinok. Používa sa na svrbiace, mokvajúce a hnisavé vredy, vyrážky... Tiež ako obklad pri bolesti zubov, ďasien. Opuchoch. Pokiaľ máte nejakú hlbokú ranu, ktorá sa má liečiť a nie je už otvorená, použite tiež harmanček. Ak máte problém so zarastajúcim nechtom na nohách, kvasinkovú infekciu nôh, alebo máte po operácii šedého zákalu, stačí si len prikladať na látke alebo na vate čajík z neho.





Vyskúšajte pravý harmančekový čaj. Bez cukru, len čistý a samozrejme nie zo sáčkov (bacha na to: tie sú lepené a lep vytvára toxíny a zahlcuje naše telo, najmä pľúca), ale sypaný. Ja používam ručne robené bambusové sitko na čaj. Lyžičku harmančeka zalejte 200ml vriacej vody, nechajte lúhovať 5 minút a zázrak je na svete.





Nech už používate harmanček akokoľvek, lieči a pomáha. Je to také malé žlté svetielko úľavy.  M
(*niektoré informácie a fotografie boli použité z internetu)


nedeľa 8. novembra 2015

Vlašské orechy a recept na orechový koláčik bez múky a cukru :)
 





November. Akurát sa končí jeseň a s ňou aj posledné "oberačky" vlašských orechov zo záhrad. Už nám pod nohami nebudú chrupkať ich škrupinky pri prechádzkach, bude mi to chýbať. Tento rok, keďže my ich v záhrade nemáme, mi oriešky dodala kamarátka. Jej dedko poctivo večer čo večer "búcha" a čistí. Zobrali sme si tri kilá a už jedno je fuč :) Ktovie, či vydržia do Vianoc. 


Orechy sú doslova balzamom pre mozog, veď uznajte, že sa naň aj podobajú. Skrátka sú dobrým zdrojom vitamínu B1, B2, B3, B6, E a sú bohaté na fosfor, draslík a horčík. Zo stopových prvkov obsahujú zinok (viac ako ryby alebo mäso), ďalej železo, selén, meď a mangán. Vitamín B1 je potrebný na fungovanie srdca a na rovnováhu nervovej sústavy. Vitamín B6 sa stará o správne fungovanie mozgu a tvorbu červených krviniek. Vitamín E, spomaľuje starnutie buniek, odstraňuje únavu, znižuje krvný tlak, riziko vzniku infarktu a mozgovej porážky...


Podarilo sa mi nájsť výborný recept na orechový koláčik. Pozostáva len z troch ingrediencií:




1 pohár orechov 
3 vajcia
1 Pl medu

Oriešky pomelieme alebo len tak valčekom potlčieme, z bielok vyšľaháme sneh. Žĺtka s medom zamiešame a pridáme jemne sneh (môžeme podľa chuti pridať aj mletú škoricu, či muškátový oriešok, rum, vanilínovú esenciu...). Cesto vylejeme do srnčieho chrbáta alebo menšej tortovej formy a pečieme 20 minút pri 180 °C. 

Tak vyskúšajte a vychutnajte si ich úžasnú a zdravú chuť. M
(*niektoré informácie a fotografie boli použité z internetu)