štvrtok 25. júna 2015

 

Pozor na kliešte...



Minulý víkend sme sa s priateľom vybrali opekať. Chodievame často, však niet nad pokoj, ticho, vôňu lesa a aj ohňa :) Viackrát nás už otravovali sršne, je ich tento rok veľmi veľa, dávajte si preto pozor, aj na ostatný hmyz, hlavne pozor na kliešte.



Keďže je práve sezóna lesných jahôd, zašla som aj do vysokej trávy a pod kríčky, keďže práve tam boli jahôdky najväčšie a najkrajšie, bola to chyba. Liezli po mne dva kliešte, jeden na ruke a druhý bol na ponožke (keďže bola biela hneď som ho zbadala). Našťastie sa mi ich podarilo včas nájsť, ešte predtým ako sa zahryzli. Pozor na to, keď nejakého nájdete, nezabíjajte ho rukou, neodhadzuje ho rukou, ale nejakou trieskou, oblečením alebo tak. Ide o to, že ak je práve ten kliešť nakazený a vy ho trocha spučíte a dostane sa vám na pokožku, môžte rovnako ochorieť ako pri uhryznutí.



Prečo je uhryznutie kliešťom také nebezpečné?


Pokiaľ sa vám prisal kliešť a nič sa vám nestalo, patríte medzi tých šťastnejších. Avšak kliešť ako taký kedysi problémom nebol, no dnes sú kliešte vysokými prenášačmi chorôb, konkrétne kliešťovej encefalitídy a boreliózy.

Borelióza tiež prebieha v rôznych štádiách. Prvé príznaky ochorenia sa môžu objaviť zvyčajne po 1 až 2 týždňoch od prisatia kliešťa. Zvyčajne ide o začervenanú veľkú škvrnu na koži. Toto štádium je natoľko typické, že je priamo indikáciou pre nasadenie antibiotík.V ďalších štádiách postihuje choroba nervy, svaly vrátane srdcového a kĺby. Príznaky už nie sú také typické a je zvyčajne potrebná dlhá a problematická diagnostika, aby sa vylúčili ostatné možné príčiny problémov.Choroba je v prvom štádiu veľmi dobre liečiteľná antibiotikami, v ďalších štádiách jej úspešnosť klesá a môžu vzniknúť aj trvalé následky.



Kliešťová encefalitída prebieha v dvoch vlnách, začiatok ochorenia – prvá fáza pripomína typickú ľahkú virózu s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, pokašliavaním, sťaženým dýchaním, tečením z nosa, nechutenstvom, prípadne ľahkými črevnými problémami. Po troch až piatich dňoch príznaky ustúpia, pacient sa cíti relatívne zdravý. Po ďalšom týždni môže nastúpiť druhá fáza – vysoké teploty, úporné bolesti hlavy migrénového typu, vracanie, svetloplachosť, nesústredenosť, poruchy koncentrácie, stuhnutie šije. V najzávažnejších prípadoch môže viesť choroba až k ochrnutiu, chronickým bolestiam hlavy a výnimočne sa môže skončiť aj smrťou. Je vírusové ochorenie a vyskytuje sa v ohniskách na určitých miestach Slovenska. Najviac je postihnuté Stredné Považie, najmä Trenčiansky kraj. Infikovanosť kliešťov vírusom encefalitídy sa pohybuje na úrovni promile, to znamená jeden z tisíc. Lymskú boreliózu spôsobujú baktérie a nakazenosť kliešťov je však omnoho vyššia, v priemere okolo 10 až 20 %. To znamená, že miestami je infikovaný každý desiaty, dokonca až každý piaty kliešť. Kým vírus kliešťovej encefalitídy sa slinami kliešťov prenesie hneď po pricicaní, pri lymskej borelióze to trvá zvyčajne aspoň 24 hodín. To je aj príčina toho, že počet nových ochorení na kliešťovú encefalitídu za rok sa na Slovensku pohybuje okolo čísla sto, pri lymskej borelióze je to okolo tisíc (zdroj:topky.sk)



Ako kliešťa vyťahovať?

Žiaľ, koluje veľa „zaručených“ spôsobov, ako kliešťa odstrániť. Nie všetky sú však správne. Najčastejšie, ale nie najšťastnejšie odporúčané je kliešťa vytočiť, alebo ním krútiť v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Pri takomto spôsobe kliešťa z miesta pricicania „vylomíme“.  Krútením alebo točením sa mu zvyčajne jeho fixačný orgán zvaný hypostóm ulomí a zostane v koži. Tam sa opúzdri a vytvorí malú hrčku. No pre človeka to už nie je nebezpečné z hľadiska prenosu infekcie, pretože pôvodca choroby sa nachádza v slinách kliešťov a tie sa spolu aj s kliešťom odstránia. Horšie je, keď kliešťa nesprávne uchopíme pinzetou za mäkkú časť tela a odtrhneme celú hlavičku. Tú potom musíme vybrať ako zadretú triesku. Správnym spôsobom odstránenia je kliešťa uchopiť tenkou pinzetou za tvrdú hlavičku čo najbližšie pri koži a jemne kliešťa ťahať kolmo proti koži. Ak to nejde, pomôže pootáčanie striedavo na obe strany do polkruhu. Nie točiť. Pri správnom uchopení kliešťa vyberieme celého. Ranu po kliešťovi je potrebné vždy dezinfikovať. Najlepšie sú jódové tinktúry. (zdroj:topky.sk)




Vyzerá to tak, že som našla zviera, ktoré skutočne neznášam - kliešťa. Narozdiel od iných, ktorým sa môžete aspoň brániť, ako napríklad sršeň, môžete ho zabiť, počujete ho, že k vám letí atp., kliešť je nenápadný, malý, necítiť ho, no a keď sa práve zahryzne, vypustí anestetikum, a práve preto necítite, že sa prisal. Ťažko sa voči nemu brániť. Preto pridávam pár informácií a typov:


- používajte vždy, ale vždy repelent
- pokiaľ nie je neznesiteľne horúco, obliekajte si dlhé oblečenie(dlhé nohavice, dlhé tričko, vysoké topánky - určite nie sandále a bez ponožky!)
- pomáha tiež alkohol - kliešte neznášajú takú krv, takže ich to odpodzuje
- tiež ich odpudzuje vôňa cesnaku, takže aspoň jeden-dva strúčiky cesnaku zjedzte
- vitamíny skupiny B,  tiež odpudzujú kliešťov, takže si dajte B-komplex, alebo si dajte pivo :)
- pokiaľ doma nemáte repelent, potrite si kožu, resp. viditeľné miesta vínnym octom




 
Na záver len pridávam fotku jahôdok, ktoré som nazbierala (v podstate vďaka nim budem už oveľa opatrnejšia). Tak pozor na kliešťov, nech vás zdiaľky obchádzajú. M✿